A sörkészítés szinte egyidős az emberiséggel, ráadásul a sörözés jótékony hatással van az egészségre, Nagy Feró szerint pedig a bicepszre. Sokan úgy vélik, ősi borivó nemzet a magyar, holott elődeink előbb ismerhették a sört, mint a bort. A régi magyar seresszabadság minden telkes gazdának megengedte a sörfőzést, akik éltek is ezzel a jogukkal, de sört főztek kolostorokban, céhekben, végül a 19. század közepén megindult az ipari sörfőzés is. A sör alapvetően négy fő komponensből tevődik össze, maláta, komló, élesztő és víz kell hozzá. Ezek fajtái határozzák meg a kész sör ízét, színét, valamint az erejét. 3 nagy csoportra bonthatjuk őket erjesztési eljárásik alapján, vannak a spontán erjesztésű, az alsó és felső erjesztésű sörök. Az alsó erjesztésű sörök közé tartoznak a Pilzeni és a Bak sörök, felső erjesztésű az összes klasszikus brit és belga sörtípus, valamint minden búzasör. Spontán erjesztésű söröket manapság már csupán Belgium egyes tájain főznek.
A magyar sörmárkák közül kiválasztottuk Nektek azt az ötöt, amelyet minden bizonnyal a legtöbben ismertek és fogyasztotok. Nincs más dolgotok, mint szavazni és eldönteni, melyik közülük a legjobb és legfinomabb, vagyis melyiket vásároljátok a legszívesebben. Ma is csak egy győztesünk lehet, de hogy melyik sör nyeri el a Nagy döntés blog legújabb bajnoki címét, az ezúttal is rajtatok múlik!
Van egy ötleted, vagy írnál egy cikket nekünk? A nagydontes@gmail.com címen elérsz minket!
Arany Ászok
A Dreher Sörgyár 1924-ben keltette életre az Arany Ászok márkát és egészen az államosításig, vagyis 1948-ig készítették, majd bő 40 évvel később, 1989-ben kezdték újragyártani. Az Arany Ászok a könnyebb, pilzeni sörök közé tartozik, tiszta, alig érezhető komlóillat jellemzi. Kissé kesernyés, enyhén malátaízű, gyengén aromás, közepesen komlós ízvilága selymes lágysággal párosul. Jó habzóképességű és habtartósságú, széndioxidban dús, alkoholtartalma 4,3% V/V. Egyik nagy kedvencünk volt fiatal(abb) korunkban, szinte mindig ezt a sört ittuk, mert az ízét mindannyian kedveltük és az ára is összhangban volt anyagi lehetőségeinkkel. Az Arany Ászok több elismerést, díjat is bezsebelt már, eddig 9 aranyérmet szereztek a Monde Selection megmérettetésen. Arany Ászokból létezik egyébként alkoholmentes, félbarna, citromos és vérnarancsos változat is.
Borsodi
A Borsodi Sörgyár Zrt. terméke 1973-ban jelent meg Borsodi Világos néven, mai arculatát a 90-es évek közepén nyerte el, ekkor a nevét is megváltoztatták. A pils típusú világos sörökre jellemző átlagos alkoholtartalommal bír (4,5%), íze a komlónak köszönhető kellemes kesernyés, színe csillogó aranysárga. Borsodiból is kapható alkoholmentes változat, valamint a magasabb alkoholtartalommal rendelkező Bivaly, ezen kívül van többféle gyümölcsös, búza és "rövid" utóízzel felszerelt kiszerelés is. Sokáig nem kóstoltam egyetlen terméküket sem, mert valamelyik nagyokos gimis osztálytársam nem igazán rajongott érte, végül azért csak sikerült hörpintenem belőle és a mai napig szívesen fogyasztom, természetesen hellyel és mértékkel.
Dreher
Édesapám kedvenc söre volt a Dreher Classic, amely egy szintén pils típusú világos serital. Alkoholtartalma magasabb az eddig felsorolt söröknél, 5,2% V/V. Dreher Antal alkotta meg és fejlesztette tökélyre a receptúrát, az ő előírásait követve kezdték el gyártani a Dreher sört a 80-as évek végén. Karakteres kesernyés ízét a kétféle komló felhasználásától nyeri, mérsékelt testessége kellemesen harmonizál, amit enyhe komló és aromás illata egészít ki. Színe aranysárga, kellően szénsavas és habos. A Dreher már a kezdeteknél igen sikeresnek mondhatta magát, az 1900-as Párizsi Világkiállításon aranyéremmel tüntették ki, azóta is több rangos elismeréssel díjazták, többek között 6 Monde Selection aranyérem büszke birtokosa. Háromféle Dreher kapható jelenleg, a már említett Classic, a citrusos Dreher Summer Moments és a karakteres ízvilágu Dreher Bak.
Kőbányai
Ha Kőbányai Sör kerül elém, kivétel nélkül Nyakas László Laci slágere kezd el zakatolni a fülemben, amelyet nagy szeretettel hallgatott drága nagyapám 1990 környékén a barátaival. Akkoriban kisgyerekként szóba sem jöhetett, hogy megkóstoljam ezt a 4,3 % alkoholtartalommal rendelkező italt, maradt a kóla és a Jaffa szörp. Természetesen azóta pótoltam ezt a hiányosságomat. A Kőbányai Sör már 1948 óta jelen van a magyar piacon, nem véletlenül az egyik legjobban fogyó magyar sör. Lágy, enyhén kesernyés, kellemesen csípős ital, amely tükrös tisztaságú és kellemesen habzik. A brüsszeli székhelyű, híres sörminősítő verseny, a Monde Selection zsűrije is többször elismerte, 2013-ban már 5. alkalommal ítéltek neki aranyérmet.
Soproni
A Soproni Magyarország egyik legrégebbi, nagy múltra visszatekintő söre. A Magyarországon kapható világos sörök szokásos alkoholtartalmával bír 4,5%-os. Korábban Soproni Ászok volt a neve, de néhány évvel ezelőtt új receptet dolgoztak ki, ekkor a nevét is lerövidítették. Íze enyhén kesernyés és elég szénsavas, színe tiszta és élénk, kellően habos. A Soproni Klasszikus mellett készítenek még jó néhány italt, ilyen a Soproni 1895, amely egy magas alkoholtartalmú világos sör, létezik belőle barna sör, vagyis a Soproni Démon, de a gyümölcsös ízű sörök kedvelői és az alkoholmentes élvezetekre vágyók is megtalálják a nekik való termékeket. Sőt, a rock zene fanatikusai akár Tankcsapda sört is fogyaszthatnak, ha épp ahhoz van kedvük.
A döntés
Van egy ötleted, vagy írnál egy cikket nekünk? A nagydontes@gmail.com címen elérsz minket!