A tetoválás szó eredete a tatau polinéziai szóra nyúlik vissza, Tahitiből terjedt el világszerte. A tetoválás során az emberi vagy állati bőr pigmentálását változtatják meg a bőrrétegekbe vitt színezőanyagok segítségével a legkülönbözőbb célokkal, mint például a test díszítése, vagy épp a törzsi hovatartozás jelzése. A tetoválás módjait, és magát a tetoválást az emberiség a véletlennek köszönhette, hiszen az ősemberek kormos, koszos testének sebes felületein a bőrbe jutott korom később is látható maradt. A későbbiekben már tudatosan vitték fel testükre különböző mintákat. A legrégebbi ismert emberi tetoválást Ötzi viselte, az 1990-es években az Alpokban talált férfimúmia, korát kb. 5000 évesre becsülik. Bőre párhuzamos és keresztre emlékeztető rajzolatokkal díszített.
A tetoválás mindig vitatott tevékenységnek számított jelentését és a célját tekintve. A tetoválás szándékát, amely a megértés legfontosabb mozzanata, a legtöbbször felszínesen, vagy egyáltalán nem érintik -- még a legalaposabb etnográfiai munkákban sem. De, ahogy Darwin is megjegyezte, "nincs olyan nemzet a Földön, aki nem ismerné ezt a jelenséget". A festék bőr alá juttatásának technikája nem sokat változott az idők folyamán. Az alapkövetelmény, hogy a tetoválás vékony, egyenletes, és fekete színű vonallal kell történjen. A festéket megfelelő mélységig kell bejuttatni, hogy ne maradjon heg utána.
Habár sokan ellenzik a test ilyesfajta módon történő elcsúfítását, a legújabb kutatások szerint pozitív hatással van az immunrendszerre, ráadásul idős korban sincs semmi szégyellnivaló rajta.
De vajon miért teszik ki az emberek magukat ennek a cseppet sem fájdalommentes procedúrának? Menő, vagy ciki a tetoválás? A döntés ezúttal is a Ti kezetekben van!
A DÖNTÉS