A gyöngyöspatai romák kártérítése kapcsán felszínre került kérdésekről tart hamarosan újabb nemzeti konzultációt a kormány, amelyben arra keresi a választ, hogy a magyarok támogatják, vagy ellenzik a kártérítési perek lehetőségét és vajon az elítéltek kapják meg, vagy biztosítani kell, hogy az áldozatokhoz jusson el a pénz.
A börtönökben tapasztalható embertelen körülmények miatt megítélt kártérítések elleni harc egyre fokozódik, néhány ügyvédi iroda milliárdokat kaszál az állam kártérítési perein. A hazai piacról kiszorított cégekkel vívott perek ügyvédi költségeit az adófizetők állják. Szeptember végéig felszámolná a börtönök túlzsúfoltságát a kormány, az MSZP viszont a Fidesz költségvetéséből fizettetné ki a börtönkártérítéseket.
Ahogy arról az Index korábban már beszámolt, a jogszabály arra kötelezi a kormányt, hogy június 15-ig stoppolja a kifizetését olyan ügyekben, ahol a bíróság rossz börtönkörülmények miatt ítélt kártérítést elítélteknek, eközben pedig arra is kötelezni a kormányt, hogy május 15-éig dolgozzon ki egy új szabályozást a soron következő nemzeti konzultáció eredménye alapján.
A vélemények mégsem egyöntetűek, sokak szerint a jogállam megsértése az állami intervenció, amely ellen tiltakozni és küzdeni kell, megint mások azon a véleményen vannak, hogy semmiképp sem járja, hogy azért kaszálnak milliókat a bűnözők, mert a börtön ablakába nem süt be a nap.
Tavaly összesen több mint 3 milliárd forintot fizetett ki a fogvatartottaknak a magyar állam a rossz börtönkörülmények miatt. A milliós összegű kártalanítások nem jellemzőek, főleg azok kapják, akik kirívóan embertelen körülmények között, már nagyon régóta töltik a büntetésüket.
De vajon kinek van igaza és mi lenne az optimális megoldás? Az áldozatok, vagy a bűnelkövetők érdekét kell elsősorban figyelembe venni? A döntés ezúttal is az Önök kezében van!
A DÖNTÉS
Van egy ötleted, vagy írnál egy cikket nekünk? A nagydontes@gmail.com címen elérsz minket!