2007-ben a második Gyurcsány-kormány vezette be a beteg-orvos találkozások csökkentésére és a költségek részleges áthárítására a vizitdíjat. Összege alkalmanként 300 forint volt, a felnőtt háziorvosi praxisoknak átlagosan havi 186 000 Ft bevételük keletkezett belőle. Emelt összegű díjat kellett fizetnie mindazoknak, akik nem rendelőben vették igénybe a betegellátást, vagy beutaló nélkül érkeztek járóbeteg-szakellátásra,valamint azoknak, akik indokolatlanul kértek segítséget az ügyelettől. Természetesen nem mindenkire vonatkozott a díjfizetési kötelezettség, a tartós orvosi kezelés alatt állók, a 18 éven alattiak, a hajléktalanok és a rendszeres véradók jelentős része mentesültek alóla. A lakosság nagy része akkoriban erősen ellenezte és elutasította a vizitdíjat, az úgynevezett szociális népszavazáson a voksolók 82,62 százaléka mondott rá nemet, így bő egy év után, 2008. márciusában az akkori vezetés meg is szüntette. A népszavazás következményeként az egészségügyi minisztert is lapátra tette a kormányfő, többek között ez is hozzájárult az MSZP-SZDSZ koalíció felbomlásához.
A magyar egészségügy helyzete nem javult az elmúlt évek során, az emberek kétharmada elégedetlen az állami egészségügyi ellátások állapotával, és ugyanilyen arányban ma már támogatnák a 2008-ban még elutasított vizitdíj bevezetését, hogy jobb legyen az ellátás - derült ki a Publicus Intézet friss közvélemény-kutatásából.
De vajon tényleg javítana a jelenlegi ellátás színvonalán a díj újbóli bevezetése? Ön fizetne, ha azt az egészségügy felzárkóztatására fordítanák? Bevezetné újra a vizitdíjat? A döntés ezúttal is az önök kezében van!
A DÖNTÉS